Dr. Lee és Dr. Zava már évtizedekkel ezelőtt tudatosította, hogy szervezetünk szabad (biológiailag aktív) szteroid hormonjai pontosan csak a nyálból határozhatók meg, nem pedig vérből (szérumból).
Kezdjük az elején! Mik is azok a hormonok?
Röviden: postások, üzenet és feladat-vivők a sejtjeink között.
Hosszan: a hormonok létfontosságú jelhordozó molekulák (hírvivők) az emberi szervezetben, melyek befolyásolni hivatottak a sejtjeink működését, ezáltal az élőlények életfolyamatait szabályozzák.
Mindez azt jelenti, hogy hormonok nélkül nincs élő szervezet és a hormonok egyensúlytalansága pedig a szervezet elégtelen működéséhez vezet!
És mik azok a szteroid hormonok?
A legtöbben, ha a szteroid hormonokról hallanak, rögtön a body buildingre és a doppingolásra gondolnak, tévesen!!!
Valójában a szteroid szó egy vegyületcsoportot jelöl, melyek képviselői megtalálhatóak a szervezetben. Jellemző a közös, hasonló alapváz, melyet szteránváznak neveznek, innen a szteroid elnevezés.
Ezek a vegyületek a szervezetre jellegzetes biológiai hatást gyakorolnak. Ezek a molekulák, mint hormonok a szervezet kommunikációjában vesznek részt.
Szteroidok közé tartoznak pl. a nemi hormonok, mint a progeszteron, tesztoszteron, az ösztrogén, de említhetném akár a glukokortikoidokat, vagyis a mellékvesekéreg hormonokat is.
A szervezetben megtalálható szteroid hormonok:
- Progeszteron
- Ösztrogének
- Tesztoszteron
- Kortikoszteroidok
- D-hormon, ami tulajdonképpen a szervezetben átalakult D-vitamint jelöli
Ezekre a vegyületekre jellemző, hogy zsíroldékony lévén könnyen átjutnak a membránon, és a sejtek citoplazmájában található receptoraikhoz kapcsolódnak.
Hormon= kulcs és receptor=zár. Azaz egy hormon csupán akkor jut be a sejtbe, ha megtalálta receptorát, és rá tudott kapcsolódni!
A kapcsolódás hatására azok aktiválódnak, és bejutnak a sejtmagba, ahol a DNS egyes szakaszainak átírását változtatják meg. Ennek hatására megváltozik a sejtben keletkező fehérjék összetétele. A fehérjék funkciója dönti el a továbbiakban, hogy a hormon milyen hatást gyakorolt a sejtre. A hormon hatása minden olyan sejtben jelentkezik, mely rendelkezik adott receptorral.
Gondolhatnánk arra, hogyha ezek a vegyületek zsíroldékonyak, akkor milyen formában keringenek a vérárammal? Mert ha zsírban oldódóak, akkor bizony nem lesznek megtalálhatóak a vér szérum, azaz vizes részében, melyet vérvételkor levesznek tőlünk! A szérum a vérünk vizes része, nincsenek benne sem sejtek, sem zsírok, csak a vizes rész!
Éppen emiatt a szteroid típusú hormonok a vérben való tartózkodás ideje alatt kénytelenek speciális szállítófehérjéhez kötődni, ilyen lehet pl. a transzkortin kortizol számára, vagy a szexuálhormon kötő globulin a tesztoszteron és az ösztrogén számára. De onnantól, hogy szállítófehérjéhez kötődnek (becsomagolódnak fehérjébe), már biológiailag nem aktívak!
Az orvos által a szérumban talált mennyiségnek (vér alapú hormon labor) csak 1 – 9%-a aktív biológiailag. A többi fehérjéhez kötött marad, azaz nem cselekvő!
Nézzünk egy konkrét esetet:
21. ciklusnapi progeszteron szintem 21 nmol/l, amire könnyen azt mondhatnánk, hogy kielégítő, mert határértéken belül van, mégis ha figyelembe vesszük, hogy ennek csupán 1-9%-a aktív bilógiailag, azaz cselekvő progeszteron, akkor bizony ez vészesen kevés és mindjárt meg is értjük, hogy a kielégítőnek tűnő labor érték mellett miért vannak mégis ösztrogén dominanciás tüneteim!
A WHO (World Health Organization, azaz a Világ Egészségügyi Szervezete) is ezt az eljárást preferálja, mert valóban korrekt diagnózist csak nyálból lehet felállítani.
Hormonszintek mérése nyálból Magyarországon: www.laborex.hu